Kdo platí daň z nabytí nemovitých věcí?

10. 05. 2016|#Předpisy

Podle projednávané novely zákonného opatření o dani z nabytí nemovitých věcí by poplatníkem daně již neměl být prodávající, ale automaticky kupující. Současný zákon dává možnost oběma stranám transakce, aby se dohodly, která z nich daň zaplatí – většinou ji platí prodávající a kupující je v pozici ručitele.

Novela zákonného opatření o dani z nabytí nemovitých věcí měla navrženou účinnost od 1. dubna 2016, ale na základě podaných pozměňovacích návrhů lze její účinnost očekávat nejdříve 1. září 2016. V druhém čtení Poslanecká sněmovna novelu projednala 19. dubna 2016 a třetí čtení by mohlo proběhnout koncem května.

Poplatníkem daně z nabytí nemovitých věcí je tedy nadále buď prodávající (kupující je ručitelem), nebo kupující, pokud se tak obě strany dohodly v kupní smlouvě (v takovém případě prodávající ručitelem není).

Projednávaná novela zákonného opatření o dani z nabytí nemovitých věcí zachovává 4% sazbu daně daňového základu a základem daně bude nadále buď kupní cena (od daňového základu lze odečíst náklady na vyhotovení znaleckého posudku), nebo srovnávací daňová hodnota (ta však již stoupne ze 75 % na 100 % směrné hodnoty nebo zjištěné ceny) – vyšší z těchto hodnot.

Zdroj: CM.cz

 
 
Video prezentace Vstoupit do aplikace  

Aktuality:

Další aktuality
Konečně pro lidi!
Chci vědět více o cenových mapách...
Poraďte mi, jak aplikace
cenových map funguje?
  Cenové mapy, které
vám pomáhají vydělávat...
Jak ocenit nemovitost?
Jak zjistit cenu bytu nebo domu?