Žít na dluh je podle 66 % Čechů normální

09. 07. 2016|#Investice

Téměř dvě třetiny Čechů si myslí, že je dnes normální žít na dluh a více než třetina nějakou formu půjčky také má. Půjčky považuje za výhodné 33 % lidí, zbylých 67 % uvádí, že nakupuje, až když naspoří.

Nejvíce si půjčujeme na koupi domu či bytu (20 %), vybavení domácnosti spotřebiči (18 %), rekonstrukci obydlí (17 %) a koupi auta (17 %). Češi si ovšem neváhají půjčit ani na splacení dluhů z dřívějška (9 %).

V převaze jsou bankovní půjčky (o 6 %), které využívají spíše středoškoláci a vysokoškoláci, zatímco nebankovní půjčky zase lidi se základním vzděláním nebo výučním listem. Více si půjčujeme také na neúčelové půjčky (26 %) než na účelové (15 %). Muži si půjčují častěji než ženy, a to o 5 %.

V roce 2016 má v plánu půjčit si peníze 31 % Čechů, nejvíce formou nákupu na splátky (17 %), kontokorentu (11 %) nebo spotřebitelského úvěru (10 %). V případě půjčky u bankovních institucí by se mezi prvními třemi umístily Česká spořitelna, GE Money Bank (nově Moneta Money Bank ) a Air Bank, u nebankovních institucí ANO spořitelní družstvo, GE Money Auto a sAutoleasing.

Zdroj: GfK

 
 
Video prezentace Vstoupit do aplikace  

Aktuality:

Další aktuality
Konečně pro lidi!
Chci vědět více o cenových mapách...
Poraďte mi, jak aplikace
cenových map funguje?
  Cenové mapy, které
vám pomáhají vydělávat...
Jak ocenit nemovitost?
Jak zjistit cenu bytu nebo domu?